Düşlediğiniz görünüme son bir adım: Post bariatrik cerrahi

Düşlediğiniz görünüme son bir adım: Post bariatrik cerrahi

Obezite ameliyatları ile kilo verme süreci hızlanmaktadır. Bu dönemde kişiler hızlı kilo verirken derinin toparlanması bu hıza ayak uyduramamakta ve sarkmalar meydana gelmektedir. Bu nedenle obezite cerrahisi operasyonlardan sonra vücut şekillendirme ameliyatlarına (Post Bariatrik cerrahi) ihtiyaç duyulur.

OBEZİTE AMELİYATI SONRASI SİZİ NELER BEKLİYOR?

Kilo vermenin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan obezite cerrahi uygulamasından sonra bir anda cilt altı boşalır ve sarkmalar meydana gelir.

Sarkmalar genellikle kol, karın, iç bacak, popo, meme ve yüz- boyun bölgelerinde yoğunlaşır. Post Bariatrik cerrahi uygulamaları için kişinin hızlı kilo verme sürecinin tamamlanması beklenir. Kişinin kilo verme hızı sabitlendikten sonra vücut şekillendirme operasyonlarına başlanır.

Bu süreçte operasyonlar üç kategoriye ayrılır ve sırayla yapılır. Kol, meme ve üst sırt bölgesinde meydana gelen sarkmalar ve deformasyonlar birlikte düzeltilebilir.

Karın, bacak, genital bölge ve alt sırt bölgesinde meydana gelen sarkma ve deformasyonlar da tek bir operasyonda düzeltilir. Kişinin boyun ve yüz bölgesinde sarkmalar varsa bu bölge için yapılacak cerrahi müdahaleler de ayrı bir operasyon ile giderilmelidir.

POST BARİATRİK CERRAHİ SONRASI

Vücutta meydana gelen sarkmaları ve deri deformasyonlarını ortadan kaldırmak için yapılan Post Bariatrik cerrahi uygulamaları sonrasında yoğun bir kitle kaybı yaşanır. Bu kitle yoğun olarak cilt dokusu olsa da içeriğinde kan, protein ve sıvı da bulunduğu için operasyonun çok özenli ve tecrübeli ellerde gerçekleştirilmesi ve mutlaka donanımlı bir hastane ortamında yapılması gerekir.

Operasyon sonrasında kişi tıbbi takip amacıyla birkaç gün hastanede kalabilir. Bu operasyonlarda yapılan kesiler büyük olduğu için normal estetik operasyonlara kıyasla daha fazla iz kalması mümkündür.

Bu nedenle operasyon sonrasında oluşabilecek ameliyat izleri için önlem almak gerekebilir. Operasyonu uygulayan plastik cerrah ile birlikte bu sürece karar vermek ve uygun yara izi giderme yöntemlerini planlamak operasyon izlerinin giderilmesi açısından çok önemlidir.