Estetik cerrahi uygulamaları canınızı yakmasın!

Estetik cerrahi uygulamaları canınızı yakmasın!

Sektör bu kadar popüler olduğunda kötü niyetli kişilerin açtığı ruhsatsız işletmeler ve yetkin olmayan kişilerin yaptığı uygulamalar sürekli artıyor.

Bu noktada kişilerin doktor ve merkez seçiminde oldukça dikkatli davranması gerekiyor. Estetik cerrahide yapılan uygulamalarda yetkin olmayan kişilerin çalışmasının yanı sıra insan sağlığına uygun olmayan cihaz ve malzeme kullanımı da can yakan sonuçlar ortaya çıkmasına neden oluyor.

BİLİNÇLİ OLMALISINIZ

Estetik cerrahi operasyonlarda doktor sıfatı yerine uzman sıfatı kullanan kişiler yasalara aykırı işletmelerde, insan sağlığını tehdit eden operasyonlar yapabiliyorlar.

Estetik uygulamaların insan hayatında çok önemli etkisi olduğunu göz önünde bulundurarak seçim yapmak çok önemli. Tercih edilen merkeze dair yeterli bilgi yoksa mutlaka işletmenin ruhsatını kontrol etmek gerekiyor.

Ayrıca gidilen merkezde çalışan kişilere sertifikalarını sormak da hasta hakları arasında yer almaktadır. Medikal estetik uzmanı, estetik uzmanı, saç ekim uzmanı gibi farklı sıfatlara sahip kişilere dair araştırma yapmak mühim. Hiçbir doktorun doktor sıfatını saklamaya çalışmayacağı akıldan çıkarılmamalı.

CERRAHİ OLMAYAN UYGULAMALARDA BÜYÜK RİSK

Estetik uygulamalarına bakıldığı zaman ameliyatsız işlemlerde hizmet veren ruhsatsız işletmelerin ve yetkin olmayan kişilerin sayısının çok daha fazla olduğunu görmek mümkün.

Lazer, akupunktur, dolgu, mikro enjeksiyon işlemleri de mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılması gereken operasyonlardır. Özelikle dolgu gibi görünümü doğrudan etkileyen uygulamaların yetkin olmayan kişiler tarafından yapıldığında ortaya çıkardığı sonuçları kısa bir araştırma ile öğrenebilirsiniz. İnsan sağlığında ciddi tehdit oluşturabilecek bu durumlardan kaçınmak için gidilen merkeze dair mutlaka ciddi bir araştırma yapılmalı.

TERCİH EDİLEN MALZEMELER DE ÇOK ÖNEMLİ

Estetik uygulamalarda uygulamayı yapacak kişilerin uzmanlığı kadar kullanılan malzemeler de çok önemli. İmplant, dolgu gibi doğrudan cilt altına enjekte edilecek maddelerin mutlaka FDA veya CE onaylı olmasına dikkat edilmeli.

Bunun yanı sıra kullanılacak maddelerin insan vücudunda alerji ya da reaksiyon oluşturmaması da gerekir. Güvenilir uzmanlarla çalışıldığı zaman yanlış malzeme seçimi ihtimali ortadan kalkar. Bu nedenle seçilecek kişiler hakkında araştırma yapmalı, yapılan yorumlar titizlikle değerlendirilmeli.