Göz kapağı ameliyatı ile bakışlarınızı canlandırın

Göz kapağı ameliyatı ile bakışlarınızı canlandırın

Bu problemlerin ortadan kaldırılması için ‘blefaroplasti’ adı verilen göz kapağı operasyonları yapılır. Bu operasyonlar ile sadece estetik kaygısı değil aynı zamanda göz kapağında doğuştan görülen bozuklukların, düşüklüklerin ya da göz kapağı üzerinde bulunan çeşitli cilt tümörlerinin alınması için de gerçekleştirilebilir.

Bu operasyonda alt ve üst bölgede meydana gelen fazla kas ve deri dokusu alınmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte bu operasyonlar son derece kısa zamanda ve sorunsuz bir biçimde tamamlanır.

UYGULAMA NASIL GERÇEKLEŞİR?

Göz kapağı ameliyatları 1-2 saati geçer. Üst göz kapağında gerçekleştirilen operasyonlarda kesiler göz kapağında oluşan doğal çizgiler üzerinden uygulanır. Gözün alt kısmında ise kesi yer kirpiklerin hemen altından belirir. Açılan bu bölgelerden göz çevresinde yer alan yağ dokusu düzeltilir.

Geçmişte her operasyonda, bu bölgede yer alan yağ dokusu çıkartılmaktaydı ancak günümüzde daha doğal bir görünüm elde etmek için bu doku mümkün olduğunda geniş bir alana yayılmakta ve olabildiğince az yağ dokusu alınmaktadır. Operasyon lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Göz kapağı ameliyatları yaklaşık olarak 1 ila 3 saat kadar. Eğer operasyon lokal anestezi altında yapıldıysa hasta bir süre müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edilir ancak genel anestezi ile yapılan operasyonlarda kişinin bir gece hastanede kalması gerekebilir.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATLARINDAN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Operasyondan sonra birkaç gün boyunca hafif ağrı ortaya çıkabilir. Bu ağrıların önüne geçmek için doktor tarafından verilen ağrı kesicilerin kullanılması gerekir. Bölgede operasyona bağlı olarak şişlikler ve morarmalar meydana gelse de bunların geçme süresi en fazla bir haftadır.

Göz kapağı ameliyatlarında estetik dikiş kullanılabilir ancak normal dikiş kullanıldıysan operasyondan sonraki beşinci günde dikişler alınmaktadır. Dikişler alındıktan sonra pansuman yapılması ve doktorun verdiği kontrol planına mutlaka uyulmalı.

Kişi normal hayatına 3 ila 7 gün arasında bir dinlenme sürecinden sonra geri dönebilir. Operasyondan 2 hafta sonra hafif sporlar yapılabilmektedir. Ağır ya da yüze darbe alma riski olan sporlar için bir ay beklenmek gerekir.