Meme Estetiğinde Büyültme ve Küçültme Operasyonları

Meme Estetiğinde Büyültme ve Küçültme Operasyonları

Son yıllarda güzellik kavramının her dönemden olduğundan daha önemli olması ve sosyoekonomik düzeyinde gelişmesi ile birlikte estetiğe olan ilgi oldukça artmış durumda. Kadınların günlük iş hayatında daha çok yer alması ve beden algısının çok daha fazla gelişmesiyle bu durumu açıklamak mümkündür.

Meme, kadınsı hatları belirleyen en önemli yapılardan biridir.  Büyük olması, sarkık olması, olması gerekenden küçük olması, birinin diğerine göre daha büyük veya daha küçük olması, doğum sonrası içlerinin boşalması gibi sorunlar kadınların memeyle ilgili estetik problemlerini oluşturmaktadır. Tüm bunların yanında özellikle meme kanseri sonrası memesi alınan veya bir kısmı deforme olmuş olan kadının yeni bir meme isteği de artık günümüzde estetik cerrahi açısından çözüm yolları olan durumlardandır

Meme büyütme bir kadının memesinin boyutunu, şeklini ve dolgunluğunu artırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Tüm dünyada en sık yapılan estetik operasyonların başında gelir. Başarılı sonuçların alındığı plastik cerrahi operasyonlarından birisidir.

Meme büyütme işlemi:

  • Doğal, küçük göğüsleri büyütmeye yardımcı olan,
  • Hamilelik, kilo kaybı ya da emzirme nedeniyle şeklini ve büyüklüğünü kaybeden göğüsleri eski haline getirmeye yardımcı olan,
  • Göğüsler arasındaki asimetriyi düzeltmeye yardımcı olan,
  • Kanser tedavisinde ya da buna benzer diğer sebeplerden dolayı meme deformitesi oluşan durumların tedavisine yardımcı olmak için yapılır.

Meme büyüklüğü nasıl belirlenir?

  • Hastanın boyu ve kilosu yani genel vücut yapısı ve ameliyat sonrası büyüklükle ilgili beklentisi karar vermedeki en önemli etkenlerdir.
  • Hastanın göğüs kafesi şekline dikkat edilmeli. Bazı kişiler uzun boylu olsalar da göğüs kafesleri dar olabiliyor. Yine kısa boylu hastaların geniş bir göğüs kafesi bulunabilir. Bu durumların hepsi seçilecek protez büyüklüğünü etkiler.
  • Hastanın memelerindeki sarkıklık oranına dikkat edilmeli.
  • Memelerde büyüklük açısından simetrisine dikkat edilmeli. Pek çok kadının memelerinde asimetri vardır ve bu son derece doğaldır. Bu fark karşıdan bakıldığında çok belirgin değilse memelerin asimetrik duruşunu düzeltmeye gerek yoktur. Ancak asimetrinin çok belirgin olduğu hastalarda küçük tarafa daha büyük protez konulması gerekebilir.

Meme büyütmede en önemli durum doğal, estetikli durmayan ve kişiye özel çözümler üretebilmektir.  Tavsiye edilen boyuttan büyüğünü isteyen hastaları, vücuduna çok büyük gelen implantlardan yıllar sonra pişman olmamaları için uyarmak önemlidir. Çünkü dokuların yapısının zamanla değişmesiyle oluşabilen şekil bozuklukları, implantlar büyüdükçe daha görünür hale gelebilir. Bu nedenle karar verilirken uzun vadede düşünmek gerekir.

Meme büyütme ameliyatları nasıl yapılmaktadır?

Meme büyütme ameliyatları genel anestezi altında yapılan ortalama 1 -1,5 saat kadar süren ameliyatlardır. Günümüzde kullanılan silikon meme implantları vücuda daha uyumlu, dokunmakla meme dokusuna çok yakın hissiyatta ve neredeyse doğallığı yakalamış durumdadır. Kullanılan silikon meme implantları (protez)  FDA onaylı ve CE belgeli olamlıdır. Ameliyattan sonraki süreçte her hangi bir olumsuzluk yaşanmazsa çıkartılması gerekmez, yani ömürlük olarak kullanılabilir.  Doğum sonrası süt vermeyi etkilemediği de yapılan bilimsel  çalışmalarda ortaya konmuştur. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak üretilen silikon meme implantlarının çeşitleri de artmış durumdadır.  Büyüklükler, projeksiyonları (yükseklik), formları vb. Dolayısıyla her hastaya kullanılan protezde o hastanın vücuduna uygun olmalıdır. Çoğu meme protezi ameliyatı sonrasında hasta aynı günün akşamında evine gidebilmektedir. Bu durum, hem anestezinin hem de cerrahi olarak bu işlemlerin çok daha kolay uygulanabilirliğinin bir sonucudur.  Elbette ki silikon protezle meme büyütmenin bir  ameliyat olduğu,  yaşanabilecek komplikasyonların varlığı,  bu ameliyatın bir iyileşme süreci olduğu ve  bu iyileşme sürecinin  kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebileceği unutulmamalıdır. Her estetik cerrahi işlemde olduğu gibi bu ameliyatta da hasta hekim ilişkisinin karşılıklı güvene dayalı olarak kurulması esastır.

Meme büyütme ameliyatı meme sarkıklığı arasındaki ilişki…

Meme büyütme estetiği ile göğüslerin sarkıklığı giderilemez. Eğer göğüsleriniz dolgun ama sarkıksa sadece meme dikleştirme ameliyatı yaptırmanız gerekebilir. Hem hacim kaybı hem de sarkma varsa hem meme büyütme hem de meme dikleştirme ameliyatı yaptırmanız gerekebilir. Genellikle iki operasyon aynı anda yapılabilir. Ancak plastik cerrahınızın tercihine göre ayrı operasyonlarla da gerçekleştirilebilir.

Silikon meme protezleri meme kanseri taramasını etkiler mi?

Bu operasyon sonrasında kadınlar rahatlıkla ultrason, mamografi ve meme MR’ı çektirebilirler. Meme protezlerinin meme kanseriyle her hangi bir olumsuz ilişkisinin olmadığı yapılan klinik çalışmalarla ortaya konmuştur. Hatta yapılan çalışmalarda meme protezi uygulanmış olan kadınlarda meme kanserinin daha az görüldüğü tespit edilmiştir. Bu tabii ki meme protezinin kanserden koruduğu gibi bir sonucu ortaya çıkarmaz. Araştırmacılar bu sonucu meme protezi uygulanan kadınlarda meme dokusunun az olmasıyla açıklamışlardır.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında ne zaman iş yaşamına dönülmektedir?

Yapılan işe göre değişmekle beraber çoğu zaman 5-7 gün içerisinde normal çalışma hayatına dönülebilir. Bununla beraber eğer ağır yük kaldırmayı gerektiren ya da yoğun egzersiz gerektiren işler de çalışılıyorsa bu süre 2 ila 3 hafta kadar uzayabilir.

Meme küçültme ameliyatı emzirmeye engel midir?

Meme küçültme ameliyatlarında kullanılan tekniğe bağlı olarak emzirme etkilenebilmektedir.  Ancak bu etkilenme riski kullanılan cerrahi tekniğe göre değişmektedir. Meme başı ve çevresinin süt kanalları ile olan bağlantısı korunarak gerçekleştirilmiş bir operasyon ise  emzirmenin etkilenmesi oldukça düşüktür.  Eğer meme başı ve çevresi tamamen alınarak tekrar yerine konulursa sinirlere, süt üreten kanallara ve süt bezlerine emzirmeyi engelleyecek kadar zarar verilebilir.

Meme küçültme ameliyatında hangi tekniğin uygulanacağına nasıl karar veriliyor?

Meme küçültme ameliyatında hangi tekniğin uygulanacağına memenin şekline ve hastanın yaşına göre karar veriliyor. Hastanın göğüs büyüklüğü omuz, sırt, kol ağrıları, pişik, kötü kokuya neden olacak kadar sağlık sorunlarına neden oluyor ve yaşam kalitesini düşürüyorsa ameliyat gerekli olabilir. Büyük göğüsler sadece estetik olarak değil hem fiziksel, hem ruhsal hem de sosyal yönden sıkıntılara neden olabilir. Eğer kişinin memesi,  kendisine uygun kıyafet ve iç çamaşırı bulamayacak kadar büyük ve yukarıda yazılan sıkıntılara neden oluyor ise;   18 yaşından itibaren meme küçültme ameliyatı başarılı bir şekilde yapılabilir. Bu durumda hastanın yaşına ve anne olma ihtimaline en uygun teknik uygulanır. Meme başı ve çevresine, sinirlere, süt kanalları ve süt bezlerine en az zarar verme ihtimali olan yöntemle meme küçültme ameliyatı yapılır.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat,  gerekli tetkikler yapıldıktan sonra genel anestezi altında olmaktadır. Operasyon süresi ortalama 2-2,5 saattir. Genellikle meme başının siyahlığının çevresinden başlayıp ters T şeklinde devam eden ya da memenin alt bölgesinden açılan düz bir çizgiyle beraber meme başının çevresinde devam eden yani lolipop şeklinde bir izle ameliyat gerçekleştirilir.  Ameliyat sonrasında şiddetli ağrılar olmamakta ve ameliyatın ertesi gününden itibaren meme büyüklüğünden kaynaklanan omuz ve sırt ağrıları hafiflemekte, hatta çoğu hasta daha rahat nefes aldığını ifade edebilmektedir. Dikişler iyileştikten sonra kişiden kişiye göre değişmekle birlikte hafif bir iz kalması beklenmektedir. Ameliyattan sonra çoğu zaman bir gün hastanede kalınması yeterlidir. Hasta yapılacak olan işe göre 5- 7 gün sonra iş hayatına dönebilir. Elbette meme küçültme ameliyatında her ameliyatta olduğu gibi yaşanabilecek komplikasyonların olduğu ve iyileşmenin kişiden kişiye göre değişebileceği unutulmamalıdır. Bu konuda plastik cerrah tarafından operasyon öncesinde gerekli detaylı bilgilendirmeler yapılmalıdır. Eğer doğurganlık çağında bir kadınsanız, plastik cerrahınızla durumunuzu ayrıntılı bir şekilde konuşup uygulanacak cerrahi tekniği ona göre planlayabilirsiniz. Çünkü meme küçültme ameliyatları genellikle kadınların yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için yapılan operasyonlardandır.