Ameliyatsız mı ? – Ameliyatlı mı ? Popo ve Meme Estetiğinde Merak Edilenler

Ameliyatsız mı ? – Ameliyatlı mı ? Popo ve Meme Estetiğinde Merak Edilenler

Bazı kadınlar, memelerinin küçüklüğünden veya kalçalarının genişliğinden, kimisi de poposunun çok küçük, hatta “erkek poposu gibi” olmasından şikayetçi. “Tüm yuvarlaklıkları olması gerektiği gibi” grubunda yer almak artık zor değil.

 

 

Bir büyütmeden bahsediliyorsa büyütülecek bölgeye hacim kazandıracak bir şeye ihtiyaç vardır. Bunun için birkaç seçenek vardır. Bunlar arasında tüm ihtiyaçları makul şekilde karşılayan silikon implantlar ön sıradadır. Dolgu olarak bililnen malzemeler ise silikonlara iyi birer alternatiftir. Bunlar haricinde vücudun kendi yağ dokusu da kullanılabilir elbette.

 

MEME BÜYÜTME VEYA MEME AUGMENTASYONU

 

Silikon ameliyatı yapmanın çok farklı yolları vardır. Her birinin bir avantajı varsa mutlaka bir de dezavantajı vardır. Neredeyse izsiz ameliyat yapmak elbette mümkündür! Önemli olan kullanılacak yöntem ile ilgili iyi bir karar vermiş olmaktır.

 

Silikon ameliyatı korkulacak bir ameliyat değildir, silikon kalp pillerinde bile kullanılan güvenilir bir materyaldir ve implant şekilleri artık son derece doğaldır. Yani ameliyattan, silikondan, doğal görünmeyeceğinden, izden, ağrısından korkmak abesle iştigal etmektir. Nitekim hastaların büyük bir çoğunluğu ameliyatın ertesi günü alışverişe çıkabilecek durumdadır.

 

SİLİKON YERİNE NE KULLANILABİLİR?

 

Bazı hastalar kesinlikle vücutlarına silikon “girmesini” istemez. Her ne kadar yaklaşık bir iki ay sonra implantın varlığını fark etmeyecek olsalar da kararlarını değiştirmezler. Bu durumda yağ dokusundan veya dolgulardan faydalanılır.

 

Yağ dokusu ile büyütme demek, “yağ nakli” demektir. Yani liposuction ile alınmış olan yağ dokusu meme dokusunun içine enjekte edilir. Bir süre sonra transfer edilmiş olan bu yağ dokusunun bir kısmı yok olur. Transfer edilen yağ dokusunun yüzde kaçının kalıp kaçının yok olacağı çok değişkendir.

 

Zayıf kişilerde yağ nakli yapmadan önce kilo almaları istenir. Diğer bir olumsuzluk bu yağın alınması yani liposuction gerekliliğidir.

 

Bir de kesinlikle genel anestezi almak istemeyenler var elbette. İşte bu durumda yardımımıza yetişen malzeme; dolgudur. Çeşitli dolgular vardır. Bunların hepsi aynı özelliği taşımadığından dikkatli olmak gerekir. Burada kastettiğimiz hidrofilik jel dolgulardır! Dolgu ile büyütme işlemini genel anestezi altında yapmaya gerek yoktur ve buna halk arasında “ameliyatsız” denmektedir.

 

KREMLER – HAPLAR ETKİLİ Mİ?

Meme veya popo büyütme yaptıran hastalar, çevrelerindeki insanların farkı fark edip sorgulamaları üzerine silikon ameliyatını ama daha kolaylıkla da dolgu işlemini inkar ederler. Bundan dolayı da faydalı olmaktan uzak, hatta sağlığa zararlı krem, hap veya çayların etkili olduğu sanılmaktadır. Çevrenizde memelerinde bariz büyüme fark ettiğiniz tanıdıklarınız muhtemelen silikon ameliyatı veya dolgu işlemi yaptırmışlardır.

 

AMELİYATSIZ MEME BÜYÜTME

 

Dolgu ile bir büyütme için hasta kliniğe gelir, ön hazırlıklar yapılır, işlem uygulanır, işlemden sonra hasta alışverişe çıkabilir. Bu bir satırda anlattığımız her şey yaklaşık 4 saat kadar sürer. Elbette işlemden önce ayrıntılı bir görüşme ve muayene yapılmış olmalıdır.

 

İşlemin kendisi, uygulanacak dolgu miktarına bağlı olarak 40 dakika ile 1,5 saat arasında sürebilir. İşlemin başında memedeki yağ dokusuna lokal anestezik bir ilaç enjekte edilir. Sadece birer iğne deliğinden girilerek verilen dolgu aracılığı ile memeler büyütülür ve iğne delikleri birer flaster ile kapatılarak işlem bitirilir.

 

Dolgunun kalıcılığı ortalama 6 – 7 yıl kadardır. %98’i serum fizyolojiktir.

 

Dolgu enjeksiyonlarına her ne kadar “AMELİYATSIZ” dense dahi mutlaka plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdırlar. Cerrahi nosyonu olmayıp çeşitli dokuların farklı dirençlerini bilmeyenlerin elinde masum kanüller ölümcül araçlara dönüşerek hastada hayati komplikasyonlara sebebiyet verebilirler. Plastik cerrahlar değişik dokularda nasıl davranmaları gerektiğini bilen ve bu dokuları nasıl şekillendirebileceklerini öğrenmiş kişileridir!

 

POPO VE KALÇA ESTETİĞİ

 

Kadında olduğu kadar erkekte de önemli bir estetik birim olan popo ile ilgili şikayetler ve girişimler son zamanlarda oldukça artmış durumdadır. Özellikle erkekler daha kaslı ve çıkık bir popoyla çok daha erkeksi hatlara kavuştuklarını fark etmeye başladılar.

 

Erkek vücudu “poposuz” değildir, aksine kaslı ve çıkık popoludur. Erkeğin poposunun dümdüz olması gerektiğini düşünenler şiddetli biçimde yanılıyorlar. Olması gereken, kaslı bir popodur, kaslı bir popo ise elbette çıkık olacaktır.

 

Bisepsleri çalışılmış ve geliştirilmiş bir kolun düz olabilmesi mümkün müdür? Nasıl göğüste pektoral kas kendini gösteriyor ve dikkat çekiyorsa, aynı şekilde gluteus kası da görünür olmak durumundadır. Erkekteki bu ihtiyaç, kas arasına yerleştirilen silikon gluteus implantları ile karşılanabilmektedir.

 

Kadınlarda istenen popo şekli ise, kaslı olmaktan ziyade dolgun ve yuvarlak hatlara sahiptir. Bu sebeple kadınlarda sadece gluteal implant koymak yeterli olmayabilmekte ve arzulanan yuvarlak hatları sağlayabilmek için poponun yan taraflarına dolgu yapmak gerekmektedir. Bildiğiniz gibi vücut çalışan kadınların bir kısmı, popolarının daha kaslı ve erkeksi bir hal aldığından şikayet etmektedir.

 

Kadınsı bir popo, benzetmesi uygunsa bir “brezilya poposu” oluşturmak için silikon implant konması sakıncalı olan popo alanlarını da doldurmak gerekiyor.

 

AMELİYATSIZ “BREZİLYA POPOSU”

 

Yusyuvarlak bir popo elde edebilmek hidrofilik jel dolgu ile mümkündür. Ameliyatsız meme için anlattığımız şartlar popo için de geçerlidir. Hasta, işlem günü kliniğe gelir, lokal anestezi altında iki değil sadece bir iğne deliğinden popoya istenen şekil verilir, delik bir flasterle kapatılır ve işlem sonlandırılır.

 

Vücudumuz asimetriktir. Estetik işlemler her zaman “mükemmeli” değil bazı durumlarda sadece “daha iyisini” sunabilir. Sonrasında %100 simetri beklentisi içerisinde olunması yanlıştır.

 

POPO BÜYÜTMEDEN SONRA OTURMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

 

Silikon ile yapılan bir büyütmeden sonra farklı uygulamalar söz konusudur. Bunlar ameliyatı yapan cerraha göre değişebileceği gibi, hastaya göre de değişebilmektedir. Yani aynı cerrah bir hastasına bir hareketi yasaklarken, diğerinin yapmasını isteyebilir.

 

Dolgu ile yapılan kalça estetiğinden sonra hemen oturmak ve sırt üstü yatmak, uçak yolculuğu yapmak mümkündür. Özellikle yapılması istenmeyen belli hareketler hastaya gösterilir.

 

SQUAT ETKİSİ NEDİR?

 

Vücudunuzda bir kası çalıştırıp geliştirdiğiniz zaman o kasın hacmi artar. Ancak kasınızın şekli genetik olarak nasıl kodlanmışsa o şekliyle genişleyecektir. Kasınız anatomik olarak bulunmaması gereken yerlere giderek oraları yuvarlaklaştırmayacaktır. Poponun veya kalçanın kadınsı şeklini oluşturan tek eleman kas olmayıp “kas ve yağ dokusunun harmonik iş birliği”dir. Yani kas tek başına yeterli olmayıp uygun şekilde bir yağ dokusu da olmalıdır. Dolgu sayesinde yağ dokusuna harmoniyi tamamlamak için olması gereken şekil verilebilir.

 

AMELİYATLARDAN ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER

 

Her ameliyatın ve her işlemin kendine özel riskleri vardır. Bunları önceden cerrahınızla ayrıntılı olarak görüşmeli, doğru karar verebilmek adına doğru bilgiye sahip olmalısınız. Ancak internet kazanından ekranınıza damlayan her bilginin doğru olmadığını da aklınızdan çıkarmayın. Doktor ile yapılan görüşmenin yerini hiçbir arama motoru sonucu tutamaz.

 

Tüm sorularınızı mutlaka bir kağıda yazın ve muayeneye götürün aksi taktirde büyük çoğunluğunu unutursunuz.

 

Olası hasta kaynaklı riskleri en aza indirgemek adına cerrahınız gerekli ön tetkikler isteyecektir. Elbette planlamada da size sebep sonuç ilişkisi kurarak seçeneklerin mantığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Ancak hemen belirtelim, bilgisayar simülasyonlu “öncesi – sonrası” görüntüleri çok yanıltıcı olabilir ve hüsrana uğratabilir. Yapmanız gereken şey; cerrahınıza güvenerek “daha iyisini sunacağından” emin olmaktır. Nitekim “haute couture” diyebileceğiniz bir şey yoktur. Herkeste her şey mümkün değildir.

 

DOLGU VEYA SİLİKON SONRASINDA NELER BEKLİYOR SİZİ?

 

Dolgu uygulamasından hemen sonra alışverişe çıkabilmeniz mümkündür. Elbette lokal anestezinin etkisi geçtiğince bir miktar ağrınız olacaktır ancak bunlar ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilmektedir. Olası bir ağrılı dönem genellikle 3 ila 4 gün sürer ve sonrasında ani bir şekilde ağrı kaybolur. Tek istenen şey, meme dolgusundan sonra en az 1 ay süreyle yüz üstü yatılmamasıdır.

 

Silikondan sonra ise memede 1, popoda bazen 2 gece hastane yatışı istenebilir. Yine memede en az 1 ay yüzüstü yatmak yasak iken, popo silikonunda ortalama 10 gün sırtüstü yatmak yasaktır.

 

Cerrahi açıdan sorun olmadığını düşünerek olası komplikasyonları sayarsak ilk akla kanamalar gelir diyebiliriz. İkinci sırada da enfeksiyonlar yer alır. Çeşitli his değişiklikleri, örneğin meme ucunda his azalması veya hassasiyet artışı kimine göre komplikasyon iken kiminin konforunu arttıran gelişmeler olabilmektedir.

 

Kesi nerede olursa olsun, diğer bir deyişle nereden kesilirse kesilsin, meme başında his kaybı yaşayabilirsiniz. Silikon nereden takılırsa takılsın meme başının ana damar – sinir kablosu kesilmek zorundadır. Yani his kaybı olacaksa büyük oranda bu sebeple olacaktır, meme başından kesildiği için değil.

 

Silikon ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli şey, bunun bir yabancı cisim olduğu ve etrafında biyolojik bir zar oluşması gerektiğidir. Bu zar, yani kapsül, silikonu güvenceye alan bir yapıdır. Ancak kalınlaşır sertleşirse sıkıntı yaratabilir; buna kapsül kontraktürü diyoruz. Tecrübe ve teknolojilerle üretilen silikonlarda bu risk çok aza indirgenmiştir. Bununla birlikte şu anda kapsül kontraktürü geliştirmeyeceğinden emin oldukları silikonlar imal eden birkaç üretici kontraktür gelişimi söz konusu olduğunda hastalarına değişim garantisi vermektedir. Bazı çevrelerde bu “kapsül kontraktürüne karşı garanti” gibi algılanabilmektedir.

 

Silikon ve dolgu uçakta infilak etmez, suda batmamanızı sağlamaz. Elinizle sıkarak patlatamazsınız. Üzerine düştüğünüzde dahi varlığını hissetmezsiniz ve muhtemelen zarar veremezsiniz. Ultrasonu ve mamografiyi, emzirmeyi engellemez.

 

Silikon implantlar bildiğiniz meme kanseri riskini arttırmaz ancak farkındalığı arttırdığından olası bir yakalanma durumunda erken teşhis oranını arttırabilir. Mide kelepçesi, kalıcı sondalar, kalp pillerinin kaplaması ve birçok protezin bileşenlerinde silikon bulunur. Onlar kanser yapmadığı gibi meme ve popo silikonları da meme kanseri yapmıyor.

 

AMELİYAT OLDUYSANIZ

 

Silikonun yerleştirildiği yere ve yarattığı gerginliğe bağlı olarak ya hiç ağrınız olmayacaktır veya belki de 1,5 ay kadar süren şiddetli ağrılarınız olacaktır. Örneğin kas üstü yerleştirmeyle zaten yeterince gevşek derisi olan bir memeniz büyütüldüyse muhtemelen hiç ağrınız olmayacaktır ancak “çok küçük – dümdüz” olan memeleriniz kas altı silikon ile büyütüldüyse değişen şiddette ağrılarınız olabilecektir. Buna bağlı olarak yine değişen derecelerde bir hareket kısıtlılığınız olacaktır mutlaka.

 

Belirli bir süreyle bandaj ve arkasından özel sutyenler kullanmanız istenecektir. Buna gerek görmeyenler de vardır tabii ki. Eriyen dikişler alınmaz, erimeyen malzeme kullanıldıysa ortalama 2 hafta sonra alınırlar. Burada da avantaj – dezavantaj durumu söz konusudur.

 

Bilindiği gibi yara olgunlaşması 6 ay ila 1 yıl kadar sürdüğünden kesi izinin son halini alması hemen beklenmez. Koltuk altı, meme altı ve meme başının çevresinde veya içerisinde hatta meme başı ile meme altı arasında bir yerde kesi ile ameliyat mümkündür. Bunlardan hangisini neden tercih edebileceğinizi cerrahınızla konuşabilirsiniz. İyi bir plastik cerrah her bir kesiyi kullanabilir.

 

Kesinin nerede olacağını çok iyi düşünmelisiniz! İz kötü olduysa ömür boyu o kötü izle yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Lazer, enjeksiyon, tekrar kesmek gibi yollar izi düzeltemeyebilir.