Bel Ağrısında İdeal Yatak, Yastık ve Uyku Pozisyonu

Bel Ağrısında İdeal Yatak, Yastık ve Uyku Pozisyonu

Bir günün ortalama olarak 8 saati yatakta geçmektedir. Bu yüzden yatak hem bel sağlığı hem de genel vücut sağlığı için son derece önemidir. İyi bir yatak hem fizyolojik hem de psikolojik olarak vücudu önemli ölçüde etkilemektedir. Tercih edilecek olan yatak tipinin omurların arasında yer alan diskleri desteklemesi gerekmektedir. Özellikle son yıllarda yeni nesil malzemelerin yataklarda kullanılması ile yatak ve yastık çeşitleri artmıştır. Herkesin vücut yapısı aynı olmadığı için kişilerin yatak seçerken denemeleri ve rahat hissettikleri, omurgayı destekleyen, orta sertlikte yatakları seçmeleri gerekir. Çok yumuşak yataklar vücudu yeterince desteklemediğinden, çok sert yataklar ise vücudun şeklini almamasından dolayı bel ve sırt ağrılarının görülmesine neden olmaktadır.

 

Yastık Seçimi

 

Yastık seçimi de yatak seçimi kadar omurga yapısını ve vücut sağlığını etkilemektedir. Bel ve boyun bölgesi için ideal yastığın çok yüksek olmaması gerekir. Başın ve boynun normal yatış pozisyonunu koruyan, sırt üstü yatıldığında sırtı arkaya sarkıtmayan, yan yatıldığında başın yan tarafa düşmesini engelleyen yastıklar bel ve boyun bölgesi için ideal yastıklar arasında yer alır.  Çok yumuşak yastıklar, başın yastığın üzerine gömülmesinden dolayı sırt kaslarının gerilmesine neden olmaktadır. Sert yastıklar ise boyun bölgesini gererek çeşitli boyun ağrılarına yol açabilmektedir. Yastık seçiminde de, yatak seçiminde olduğu gibi tercihin orta sertlikte yastıklardan yana yapılması gerekmektedir.

 

Yatış Pozisyonu

 

Geceleri yüz üstü uyumak en tehlikeli uyuma biçimlerinin başında gelmektedir. Bu pozisyonda omurga etrafında yer alan bağlar ve kaslar gerilmektedir. Ayrıca omurganın ve diskin üzerine düşen yük maksimum seviyededir. Yan yatmak hem bel hem de boyun sağlığı için en ideal yatış biçimidir. Bacakları karına doğru çekerek cenin pozisyonu almak ve dizlerin arasına yastık koymak omurganın ve disklerin üzerine binen yükü en aza indirmektedir. Yan yatamayan kişilerin ise sırt üstü pozisyonda olmaları ve bellerinin altına destek için küçük bir yastık koymaları önerilir.  Bu pozisyonda yatan kişilerin dizlerini kırarak karna doğru çekmesi omurgayı rahatlatan bir durumdur.