Bel Ağrısını Hafifletmek İçin Egzersiz Önerileri

Bel Ağrısını Hafifletmek İçin Egzersiz Önerileri

Uzun süre kötü bir pozisyonda hareketsiz kalanların birçoğunda çeşitli bel problemleri ortaya çıkmaktadır. Sırt, duruşun en çok hissedildiği alanlardan birisidir ve doğru ya da yanlış duruşa çabuk tepki vermektedir. Hareketsiz bir yaşam tarzının getirdiği en yaygın sağlık problemlerinin başında bel ağrısı gelmektedir. Sırtın özellikle alt bölümünde rahatsızlık veren bir gerginlik ve sertlik hissiyatı ile birlikte ortaya çıkan bu durum bazen hareket zorluğuna da neden olabilir. Bel ağrısı, yanlış duruş kaynaklı olabildiği gibi aynı zamanda eklem, kemik veya kas bozukluklarının belirtisi de olabilir. Bel ağrılarını en aza indirmenin en iyi yöntemlerinden birisi de düzenli olarak egzersiz ve spor yapmaktadır.

Egzersiz Önerileri

Bel ağrısı için önerilen egzersizlerin ortak noktası, hepsinin uygun sertlikte bir zemin üzerinde yapılması gerektiğidir. Yatak gibi yumuşak zeminler üzerinde yapılan egzersizlerin yarardan çok zararı bulunmaktadır. Bel ağrısına iyi gelen egzersizlerin arasında dizleri karına çekmek, kedi ve deve duruşu, kalçadan geriye tekme atma gibi egzersiz hareketleri yer almaktadır. Bu hareketler aynı zamanda bel kaslarını da güçlendirmektedir. Hareketleri kolaydan zora doğru yapmak son derece önemlidir. Ayrıca hareketlere az tekrar sayısı ile başlamak ve vücut alıştıkça tekrar sayılarını arttırmak gerekmektedir. Uzun süre hareketsiz kalan vücut ile bir anda fazla egzersiz yapmaya başlamak durumunuzun daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Spor Önerileri

Düzenli olarak spor yapmak sadece bel ağrısı için değil aynı zamanda genel sağlık durumu için de oldukça önemlidir. Doğru pozisyonda yürüyüş yapmak bel ağrısına oldukça iyi gelen sporlar arasında yer almaktadır. Ayrıca düzenli olarak kondisyon bisikleti kullanmak bel kaslarının güçlenmesini sağlamaktadır. Kondisyon tüm vücuda zindelik sağlarken aynı zamanda dayanıklılık kazanılmasına da yardımcı olmaktadır. Bel fıtığından ve bel ağrısından muzdarip insanları en çok rahatlatan sporların başında ise yüzme gelmektedir. Yüzme sporu vücudun tüm kaslarını çalıştıran bir spordur ve yüzerken omurga üzerine binen ağırlığın neredeyse tamamen ortadan kalkmasından dolayı yüzme beli çok dinlendiren bir spordur.