Bel Fıtığı Ameliyatı Geçiren Bir Kişide Nüks Etme Riski Var Mıdır?

Bel Fıtığı Ameliyatı Geçiren Bir Kişide Nüks Etme Riski Var Mıdır?

Bel fıtığı, beyin ve sinir cerrahisi alanında en sık karşılaşılan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Sık görülen bir rahatsızlık olan bel fıtığından insanlar ciddi şekilde korkmaktadır. Bel fıtığının çok farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunların başında ilaç, istirahat ve fizik tedavi yöntemleri gelmektedir. Bel fıtığı rahatsızlıklarında ameliyat en son çare olarak düşünülür. Çeşitli tedavi yöntemleriyle bel fıtığı iyileşse bile gelecekte tekrardan nüks etme riski nadiren de olsa bulunmaktadır. Tedaviden sonra çeşitli önemler almak gerekir. Bu önlemler bir daha bel fıtığı oluşması riskini önemli ölçüde düşürür. Kitabımızda ve sitemizde yer alan “Bel Sağlığı İçin 100 Tavsiye” bölümü mutlaka okunmalıdır.

 

Bel Fıtığının Nüks Etmesi Nedir?

 

Bel fıtığında nüks kavramı tartışmalı bir konudur. Bel fıtığının nüks etmesi daha önce tedavi edilen bel fıtığının aynı seviye ve aynı tarafta yeniden oluşması demektir. Bel fıtığı rahatsızlığı olan bir kişi iyileştikten sonra tekrar bel fıtığı olabilir ancak bu aynı yerde değilse nüks etmiş sayılmaz. Örneğin daha önce sağ L3-4 bölgesinde bel fıtığı olan birinin iyileştikten sonra bel fıtığının nüks etmesi için tekrar aynı yerde fıtık oluşması gerekir. Aynı bölgesinin sol tarafında dahi fıtık görülse, bel fıtığı nüks etmiş sayılmaz. O, karşı taraftan gelişmiş bir fıtıktır.

 

Bel Fıtığı Hangi Durumlarda Nüks Eder?

 

Bel fıtığının başarılı bir şekilde tedavi edilmesinin ardından nüks etme riski nadiren de olsa bulunmaktadır. Alınacak bazı önlemler ile bu riski minimuma indirmek mümkündür. Ameliyattan sonra hastaların oturma ve kalkma pozisyonlarına dikkat etmesi gerekir. Ayrıca rahatsızlığın tekrar görülmemesi için kullanılan yatağın bel sağlığı için uygun bir yatak olması önemlidir. Daha önce bel fıtığı rahatsızlığı yaşamış olan kişilerin koltuk ya da kanepe gibi bel sağlığına uygun olmayan yerlerde uyumaması tavsiye edilir. Bel fıtığı ister ameliyat, isterse fizik tedavi ya da ilaç tedavisi ile tedavi edilmiş olsun ameliyat sonrası dönemde alaturka tuvalet yerine alafranga tuvalet kullanmak bel fıtığının nüks etme riskini önemli ölçüde düşürür.