Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kitabımızda ve sitemizde belirttiğimiz “Bel Sağlığı İçin 100 Tavsiye” çok önemlidir. Ameliyat olsun veya olmasın bütün insanlar bu tavsiyelere uymalıdırlar. Ameliyat sonrasında doktorun ve fizyoterapi uzmanının gösterdiği, önerdiği şekilde oturup kalkmak gerekmektedir. Oturup kalkarken bazı hastalarda baş dönmesi görülebilmektedir. Bu nedenle hastaların ani hareketlerde bulunmaması gerekir. Başarılı operasyon sonrası hastalar yaklaşık bir gün gözetim altında kaldıktan sonra taburcu edilmektedir.

Ameliyat Sonrası İlk Süreç

Gelişen teknoloji ile beraber günümüz ameliyatlarında gizli dikişler kullanıldığı için operasyon sonrası dikiş alınması gibi durumlar gerekmemektedir. Hastanın ameliyattan sonraki ilk hafta yaraya dikkat etmesi ve bölgenin suya temas etmesini önlemelidir. Operasyon sonucu oluşan yarada iltihap veya iltihaplı akıntılar görülmediği takdirde, ameliyattan dört gün sonra hastanın ılık suyla duş almasında bir problem yoktur. Ameliyattan sonraki 3 hafta boyunca özellikle beli zorlamamalı ve eğimli hareketlerden kaçınılmalıdır. Hastaların birçoğu hekim tarafından önerilen egzersizleri üçüncü ay sonunda yapmaya başlayabilirler. Bu egzersizler sayesinde bel kasları güçlendirilmektedir. Hastalar operasyondan bir iki gün sonra uçak, üç gün sonra ise otomobil ile kısa süreli yolculuk yapabilmektedir.

Rutin Hayata Dönüş

Ameliyattan sonra masa başında çalışan bireyler yaklaşık bir hafta sonra işlerine geri dönebilirler. Fiziksel güç gerektiren işlerde çalışan kişilerin işlerine dönmesi ise 3 – 4 haftayı bulabilmektedir. Hastaların çok yumuşak ve derin koltuklarda oturmaması önerilir. Düz ve sert yüzeye sahip sandalyeler ameliyat sonrası için idealdir. Yatarken kaliteli yatakların kullanılması hem iyileşme sürecinde yardımcı olmaktadır hem de fıtığın tekrarlamasını önleyici niteliktedir. Hastaların sürekli olarak aynı pozisyonda sabit oturmaması ve zamanı geldiğinde bel kaslarını güçlendirecek hareketleri yapması gerekir.