Bel Fıtığı Hastaları İçin Özel Duruş Eğitimi

Bel Fıtığı Hastaları İçin Özel Duruş Eğitimi

Vücudun diziliş ve düzenine duruş adı verilmektedir. Bu duruş türleri statik duruş ve dinamik duruş olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Vücudun hareket halinde olmadığı oturma, ayakta durma ve yatma durumlarındaki duruş şekline statik duruş, vücudun hareket halindeki duruşuna ise dinamik duruş adı verilmektedir. Bel fıtığı rahatsızlığının nedenleri arasında duruş bozuklukları da yer almaktadır. Bel fıtığından kaçınmak için ya da bel fıtığı kaynaklı ağrıların hafifletilmesi için düzgün bir duruşa sahip olmak gerekir. Bel fıtığı olanlarda düzgün duruşa sahip olmak fıtığın daha da kötüleşmesini önlemektedir. Doğru duruş pozisyonları sadece bel ağrılarını değil aynı zamanda bir çok omurga rahatsızlığını da önemli ölçüde engellemektedir.

 

Statik Duruş Yöntemleri

 

Ayakta dururken başın dik bir şekilde ileri doğru durması gerekmektedir. Vücuda profilden bakıldığında kulakların omuz hizasında olması doğru bir duruşun göstergesidir. Ayaktayken göğüs dik bir biçimde durmalı, bel ya da boyundaki çukurluklar normalden daha fazla ya da daha az olmamalıdır. Oturma pozisyonu da ayakta duruşa göre benzer özellikler taşır ancak daha gevşek bir duruştur. İdeal oturma pozisyonunda vücudun ağırlığı her iki kalçanın üzerine eşit bir şekilde dağılmalı, bel ve sırt ise dik olmalıdır. İdeal yatış pozisyonu için ise uygun sertlikte ve düz bir yatak gerekmektedir. Vücut ağırlığı ile yaylanmayan yataklar bel fıtığı hastaları için ideal yatak tiplerinin başında gelir. Yastığın ise ideal yükseklikte olması ve boyun çukurluğunu desteklemesi gerekir. Bel fıtığı hastalarının düz bir şekilde dizlerini kırarak yatması gerekmektedir. Ayrıca bacakların arasına yastık koymak belin rahatlamasını sağlar.

 

Dinamik Duruş Yöntemleri

 

Vücut hareket ederken farklı biçimlere girmektedir. Doğru bir yürüyüş için ayakkabı seçimi son derece önemlidir. Bel fıtığı olan hastaların özellikle yüksek topuklu ayakkabı giymemeleri önerilir. Arkaya doğru eğik belde boyun, sırt ve bel bölgesinde ağrılar meydana gelmektedir. Dinamik duruş şeklinizi doğru bir şekilde tutmak bel fıtığı riskini düşürürken, bel fıtığı rahatsızlığı olanlarda ise fıtığın ilerlemesini engellemektedir.