Bel Fıtığına Bağlı Güç Kaybı Varsa Ne Yapmalı?

Bel Fıtığına Bağlı Güç Kaybı Varsa Ne Yapmalı?

Yapılan araştırmalara göre bel ağrısının tarihi, insanlık kadar eskiye dayanmaktadır. Günümüzde yetişkin insanların büyük kısmı hayatlarının bir bölümünde en az bir defa bel ağrısı ile karşılaşıyor. Omurganın bel bölgesinde yer alan omurların arasında bulunan disklerin zaman içerisinde dış yapısının çatlaması, yırtılması ile beraber bel fıtığı rahatsızlığı ortaya çıkıyor. Bel fıtığı denince akla ilk olarak bel ağrısı gelse de aslında dikkat edilmesi gereken ağrı, bacaklarda ortaya çıkan ağrıdır. Bacak bölgesinde ağrıya ek olarak kuvvet kaybının yaşanması da bel fıtığının en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Tuvalet kaçırma ve ayakta kısmi felç ise bel fıtığının ilerlemiş olduğunu göstermektedir.

 

Belirtilerin Ciddiyeti

 

Bacakta ağrı ve güç kaybının beraberce görülmesi bel fıtığının ileri evrelerde olduğunu göstermektedir. Bu tarz belirtilere sahip olan hastaların uzman bir hekime muayene olması gerekmektedir. Bu evreye gelmiş olan bel fıtıkları için genellikle cerrahi müdahale önerilmektedir. Bacaktaki güç kaybının nedeni, fıtıklaşmış olan disklerin ağaya giden siyatik sinirlerine baskı yapmasıdır. Bu sinirlerin üzerindeki baskı nedeniyle ayakta ağrı, uyuşma ve güç kayıpları meydana gelmektedir.

 

İlerlememesi İçin Yapılması Gerekenler

 

Bel fıtığının ilerlemesi için vücut duruşuna dikkat etmek gerekmektedir. Ağır kaldırmamak, kaldırırken belden eğilmek yerine çömelerek ağırlığın bel yerine ayaklara yüklenmesini sağlamak bel fıtığından korunma yöntemlerinde önemlidir. Ayakta bel düz olacak şekilde durmak ve ayakta çalışırken ayak desteği kullanmak bel fıtığının daha da kötüleşmesini önlemede yarar sağlamaktadır. Bel kaslarını güçlendiren egzersizler yapmak bel fıtığı hastalarında önemlidir ve uzun vadede çok faydalıdır. Bel fıtığı hastalığı halk arasında korkulan bir hastalık olsa da ehil ellerde yapılan bel fıtığı tedavisi genellikle yüz güldürücüdür. Ameliyat, bel fıtığı için en son tedavi yöntemi olarak önerilmektedir. Ancak mutlaka ameliyat gerekiyorsa bunu da geciktirmemek gerekir.