Bel Fıtığında Alınması Gereken Ergonomik Önlemler

Bel Fıtığında Alınması Gereken Ergonomik Önlemler

Çok sayıda kemikten oluşan omurgada diskler omurgaya esneklik sağladığı gibi adeta bir amortisör görevi de görmektedir. Disklerin dış kısmı daha güçlü fibroz bir yapıda iken orta kısmı daha yumuşak ve jöle kıvamında bir yapıya sahiptir. Bu disklerin dejenere olması bel fıtığı gelişimine zemin hazırlamaktadır. Halk arasında çok korkulan bir rahatsızlık olan bel fıtığı için çeşitli ergonomik önlemler bulunmaktadır. Bel fıtığı olanlara tavsiye edilen bu önlemler sayesinde hem fıtığın ilerlemesi önlenir hem de fıtık kaynaklı rahatsızlıklar azaltılmış olur.

Bel Fıtığı İçin Ergonomik Önlemler

Bel fıtığı, hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Ancak alınacak bazı önlemler ile bu problemlerin hafifletilmesi mümkündür. Bütün insanlar duruş ve oturuş konusuna çok dikkat etmelidirler. Ağır kaldırmaktan kaçınmak da önemli önlemlerden birisidir. Yaşanan ağrılar kasın gerilmesinden ya da tutulmasından kaynaklıysa fizyoterapistler tarafından yapılacak olan profesyonel masajlar faydalı olabilmektedir. Bel fıtığından muzdarip olanların vücut şeklini alan yataklar kullanması son derece önemlidir. Yatarken dizlerin kırılarak toplanması ve yan yatarken bacaklar arasına yastık konması, bel fıtığı için en ideal yatış pozisyonlarındandır. Bu pozisyonda yatan hastaların bel fıtığı kaynaklı ağrılarında azalma görülmektedir. Bu şekilde yatmaktan yorulan hastalar pozisyonunu bozmadan sağa ya da sola dönebilir.

Doğru Duruş

Bel fıtığı hastalarının hem otururken hem de ayakta dururken doğru bir konumda olması gerekmektedir. Ayakta doğru pozisyonda durmak ya da otururken dik oturmak son derece önemlidir. Bel fıtığı olan kadınların yüksek topuklu ayakkabılar yerine normal topuklu ayakkabılar giymeleri önerilir. Çok uzun süre ayakta kalan bel fıtığı hastalarının sırt üstü yatarak ayaklarını sandalye gibi bir yere koymaları, ağrılarının azalmasını sağlamaktadır. Hastaların mümkün olduğunca ağır bir şey kaldırmamaları, bir şey kaldıracakları zaman belden eğilmek yerine, çömelerek ağırlığı yüklenmeleri hem hastalığın ilerlemesini önlemekte hem de ağrılarını azaltmaktadır.