Bilinçsiz Yapılan Diyet Sağlığı Tehdit Ediyor

Beslenmek yaşam fonksiyonlarını yerine getirebilmek için oldukça önemlidir. Ancak beslenme sadece açlığı gidermek, karnı doyurmak değildir. Sağlıklı bir şekilde yaşamı idame ettirebilmenin ön koşulu; sağlıklı beslenmedir.

Sağlıklı beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir eylemdir.

İnternette dolaşan binlerce asılsız haber; genel sağlığı tehdit ediyor. Zayıflamak uğruna bilinçsizce uygulanan diyetler, genel sağlığı bozmakla beraber, hastalıklara da davetiye çıkartmaktadır. Özellikle de saatlerce aç kalınarak zayıflanabileceği algısı, kilo verdirmekten ziyade kilo bile aldırabilir. Uzun süre açlık ve sağlıklı beslenmeme metabolizma hızını yavaşlatmaktadır.

Sağlıksız Beslenme Genel Sağlığı Riske Atıyor

Protein yaralı dokuyu yeniden yapılandırır ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi sağlar. Vitaminler ve mineraller vücudunuzun tüm süreçlerinde işlev görürken, karbonhidrat ve yağlar vücudunuzu besler. Bununla birlikte A,C, ve E vitaminleri, hücrelerinizi toksinlere karşı koruyan antioksidanlardır.

B vitamini ise vücudun enerji kazanmasına olanak tanır. Kalsiyum ve fosfor kemiklerinizi güçlü tutarken, sodyum ve potasyum sinir sinyallerini iletmeye yardımcı olur. Bilinçsiz ve sağlıksız beslenme bu fonksiyonlardan birini ya da birkaçını riske atabilirsiniz.

Tehlikenin Fakında mısınız?

Aldığımız her besin vücudu doğrudan etkilemektedir. Beslenmenizde yeterli kalsiyumun bulunmaması osteoporoz gelişmesine veya kemiklerin zayıflamasına neden olabilirken, beslenme planınızdaki çok az miktardaki sebze ve meyve artmış kanser insidansı ile ilişkilidir.

Yeterli ve dengeli beslenmek, vücudunuzun bu sağlık problemlerinden kaçınmak için ihtiyaç duyduğu gerekli besin öğelerini karşılar. Aslında doğru olan sürekli bir diyet halinde olmak değil de, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek gerekmektedir.

Size çay düşünmeyin desek, ne düşünürdünüz? Biz cevaplayalım; çayı düşünürdünüz. O yüzden ‘yemek yememem gerek’ şeklinde oluşan düşünceleriniz, beyninize yemek sinyalleri vererek, yapay açlık oluşturabilir. Yani aç olmadığınız halde, açmış gibi hissedebilirsiniz. Bu nedenle bünyenizi saatlerce aç bırakmak yerine sağlıklı ve yeteri kadar beslenmeye alıştırın. Unutmayın ki; yaşadığınız süre boyunca vücudunuz sizinle beraber olacak. Ona iyi bakın!