Çene Kemiği Erimesinde Box Teknik Yöntemi

Çene Kemiği Erimesinde Box Teknik Yöntemi

Diş eti iltihabı, uzun süreli protez kullanımı, diyabet gibi sorunlar sebebiyle eriyen çene kemiği, Box Teknik yöntemiyle yeniden yapılabiliyor. Çene kemiği erimesi uzun zamandır tedavisi mümkün olmayan ve kişilerin yaşam kalitesini düşüren bir sorundur.

 

Çene kemiğinde erime olan kişilere, diş protezi yapılamadığı gibi, implant tedavisine de olanak sağlamıyor. Dolayısıyla genetik, yanlış beslenme, ağız hijyeninde eksiklik gibi birçok sebepten kaynaklanan diş kayıplarının yerine yenisi yapılamıyor. Bu da sağlık konusunda pek çok hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Tüm bu sorunlar Box Teknik yöntemiyle artık geride kalabiliyor. Box Tekniği ile çene kemiği eriyen kişilere önce yapay çene yapılıyor, ardından da implant yöntemiyle eksik olan dişler tamamlanabiliyor. Yapay çene uygulaması dünyada yalnızca beş ülkede yapılıyor. Amerika, Peru, İtalya ile birlikte Türkiye- İstanbul da bu beş ülkeden biri.

 

ÇENE KEMİĞİ NEDEN ERİR?

Ağız ve Çene Cerrahı Dr. Nihat Tanfer, çene kemiğinin erimesinin başlıca nedenlerini şöyle özetliyor; “Ağzının bir bölgesindeki diş veya dişlerini uzun zaman önce kaybetmiş kişilerde, rezorbsiyon yani kemik dokusunda erime gerçekleşir. Eriyen kemik dokusu bazen estetik sorunlar oluştururken, implant operasyonları için kemiği yetersiz hale sokar ve hatta çeşitli sağlık problemlerine de zemin hazırlar. Uzun zaman hareketli protez kullanan hastaların çene kemiklerinde erime görülür. Travmaya bağlı olarak da çene kemiğinde kayıp olabilir. Diş eti iltihabı olan ve diş eti hastalığı ilerlemiş hastalarda da dişi çevreleyen kemikte rezorbsiyonlar görünür. Ayrıca diyabet hastalığı da çene kemiği erimesine sebebiyet verebiliyor.”

 

KAYBOLAN ÇENE KEMİĞİ YENİDEN YAPILABİLİR Mİ?

Box Teknik yönteminde, kaybolan kemik dokusu üç boyutlu olarak yeniden yapılıyor. Hayvan kaynaklı kemikler özel tekniklerle laboratuvar ortamında insan kemik dokusuna uygun hale getirilir. Kaybolan çene kemiği bölgesine cerrahi bir operasyonla absorbe olabilen PLA ( polilaktik asit) plakaları yerleştirilir, plakların arasına hayvan kemiğinden elde edilen özel kemik greftleri ve aynı seansta implantlar yerleştirilir. Kaybolan çene kemiğinin içerisine cerrahi bir operasyon ile yerleştirilir.

 

NEDEN DAHA ÖNCE BU ŞEKİLDE ÇENE KEMİĞİ YAPILAMIYORDU?

Bundan öncede kemik yöntemleri uygulanıyordu ama box tekniğini diğerlerinden ayıran özellik; hastanın vücudunun başka bir bölgesinden kemik alınmasına gerek kalmaksızın üç boyutlu kemik onarımının sağlanmasına yardımcı olmasıdır.

 

DÜNYADA KİMLER BU TEKNİĞİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPIYOR?

Bu yöntem Amerika’da uygulanmaya başlanmış sonra, İtalya’da geliştirilmiştir.

 

BU TEKNİK SADECE İMPLANT YAPILIRKEN Mİ KULLANILIYOR?

Dişeti hastalığı nedeniyle dişlerinin etrafında kemik kaybı olmuş kişilerde de uygulanabiliyor.

 

HASTA NE KADAR ZAMAN SONRA YENİ DİŞLERİNE KAVUŞUYOR?

6 ila 8 ay arasında… Operasyon sonrasında çeneye buz uygulanması sıcak gıdalarla beslenilmemesi ve sigara içilmemesi gerekir.

 

BOX TEKNİĞİNİN, DİŞ HEKİMLİĞİNE NE GİBİ KATKILAR SAĞLIYOR?

Özellikle kadınlarda 35 yaşından sonra çene kemiklerinde önemli sorunlar olabiliyor. Diş eti hastalıkları sonucu da ortaya çıkan kemik erimeleri; yüz kaslarında çökmelere, çizgilere ve kırışıklıklara yol açılabiliyor. Bu operasyon estetik diş hekimliğinde önemli bir aşamayı da kat ettiğimizi gösteriyor.

 

İNSANIN ÇENE KEMİĞİ NEDEN KAYBOLUR?

Yanlış diş fırçalama ve diş ipi kullanımı bu soruna neden olabilir. İlk başta diş etlerinde kanama ile diş eti iltihabı gelişir. Bu basit iltihap tedavi edilmezse, zamanla dişlerin etrafını saran kemik dokusu etkilenir ve çene kemiğinde erimeler olur.

Ayrıca diş çekimlerinden sonra da çene kemiğinde erime meydana gelebilir. Kötü yapılmış köprü protezlerinin bakımları da ihmal edilirse çene kemiklerinde önemli ölçülerde kayıplar yaşanabilir. Öte yandan uzun yıllar damaklı protez kullananlarda da kemik kayıplarına rastlanabilir.

 

BOX TEKNİK HANGİ HASTALARA UYGULANABİLİR?

 

  • Çene kemiğinde yaygın kemik kaybı olanlar,
  • Uzun yıllar boyunca total protez kullanmak zorunda kalanlar,
  • Geçirdiği bazı operasyonlar sonucunda kemik kaybı yaşayanlar,
  • Bazı dişlerin çekilmesi sonucu kemik seviyesinin istenilen boyuta, gelememesi nedeniyle estetik kaygı taşıyanlar,
  • Çene kemiği yapılandırılmadan implant uygulanamayacak kişiler.

 

OPERASYON NE KADAR SÜRÜYOR?

Operasyon süresi vakaya göre değişiyor ve yaklaşık 50 dakika sürebiliyor.

 

HASTA AYNI GÜN İŞİNE VE SOSYAL HAYATINA DÖNEBİLİR Mİ?

Hastanın aynı gün işine ve sosyal hayatına dönmesine engel olan bir durum yoktur. Az miktarda ödem oluşma olasılığı vardır. Ancak genel anestezi altında yapılan tüm çene rejenerasyonlarında hastanın bir gece hastanede istirahat etmesi uygundur.

 

NEDEN BOX TEKNİĞİ?

 

–           Kaybolan çene kemiğini onarmaya,

–           Vücudun herhangi bir bölgesinden kemik alma zorunluluğunu ortadan kaldırmaya,

–           Çeneye implant yerleşiminin daha basit ve kolay olmasına,

–           Üç boyutlu kemik iyileşmesi gerçekleştirmesine,

–           Kemiği iyileştirip orijinal şekline getirmeye,

–           Çene kemiğini sadece fonksiyonel olarak değil; estetik olarak da onarmasına yardımcı olur.

 

OPERASYON SONRASI HASTALAR NASIL TEPKİLER VERİYOR?

Hastaların, tedaviden sonraki mutluluğunu görmek ve bundan haz almak, hekimliğin en güzel tarafı.