Düğün Estetiği

Düğün Estetiği

Evlilik  törenleri,  belki de uzun zamandır birbirini görmeyen insanların bir araya geldiği, başrol oyuncusu olacak gelinin en güzel olmak istediği neşeli anlardır. Güzele ulaşma arzusu kimi zaman evlilik töreni öncesi gelin adaylarının özgüvenlerini sorgulatabilmektedir. Kadınlarda, evliliğin her yaş grubu için geçerli bir kavramdır. Yaş grubuna göre yapılabilecek estetik girişimler çeşitlilik göstermektedir.

Örneğin 20’li yaşlarda sadece dudak dolgusu yeterli olabilecekken, daha ileri dönemlerde küçük askı işlemleri, yağ enjeksiyonları, meme operasyonlarına varan geniş yelpazede işlemler yapılabilmektedir.
Düğün töreni öncesi yapılacak  işlemin zamanlaması  da çeşitlilik gösterebilir. Örneğin dolgu işlemleri için törenden  3 gün öncesi yeterli olabilirken, meme protez ameliyatlarında 1 aylık bir süre  gerekli olacaktır.

AMELİYATSIZ UYGULAMALAR…
Düğün estetiği  işlemleri ameliyatsız ve ameliyatlı işlemler olarak 2 grupta toplanabilir. Genelde 18- 20’li yaşlarda en sık  yapılan işlemler dolgu ile dudak kalınlaştırma, cilt bakımı gibi ameliyat gerektirmeyen işlemlerdir. Bu tür uygulamalar için evlilik töreninden 1 hafta öncesi yeterlidir. 30’lu yaşlarda ise daha çok mimik çizgileri ve ciltte güneşin inceltici etkisine bağlı lekelenmeler, burundan dudağa inen mimik çizgilerinde derinleşmeler başlar. Botox işlemi, mimik çizgilerinin derinleşmesini önlemeye ve özellikle kaş kuyruğunu kaldırmaya yardımcı olabilir. Etkileri, 7 gün sonra başladığından 1 hafta önce yapılması daha uygundur. Diğer mimik çizgileri için dolgu işlemleri daha uygun olabilir. Ciltte kollajen dokunun azalmasına bağlı gevşeklik ve cildin eski rengini kaybetmesi durumunda mezoterapi ile cilde vitamin takviyesi yapılabilir. Dolgu uygulamasında sıkılaşma ve ışıltı kazandırmaya yardımcı olmak amaçlanmaktadır.

BÖLGESEL İNCELME…

Gelin adaylarında diğer bir problem de gelinlik içine sığma endişesidir. Bu tür inatçı yağlanma durumlarında bölgesel incelme amaçlı olarak radyofrekans ve LPG işlemleri ile dışarıdan uygulamalar yapılabilir. Bu tür uygulamalara cevap vermeyen hastalarda liposuction denilen, incelme ve sıkılaşmaya yardımcı olan ameliyatlar yapılabilir. Liposuction sonucunu görmek için en az 1 ay gerekir.

MEME ESTETİĞİ…

Gelinlik çeşidine bağlı olarak özellikle dekolte ve göğüs bölgesini dert eden hastalarda memenin küçük olması durumunda silikon protez ile meme büyütme ya da yağ enjeksiyonu ile meme büyütme operasyonları yapılabilir. Tam tersi gevşek cilt ve sarkmış meme durumlarında ise, meme küçültme ve dikleştirme ameliyatları yapılabilir. Zamanlama 1 ay öncesi olmalıdır.

KIRIŞIKLIKLAR…
40’lı yaşlarda gelin adaylarında özellikle gözaltı çukurlaşmalar ve yanakta sarkma belirtileri olabilir. Bu durumda askı ile yanak ve şakak bölgesinin gerilmesi ve gözaltına yağ enjeksiyonu yapılabilir. Bu tür uygulama için 20 günlük toparlanma süreci gerekir. 45-50 li yaşlarda evlilik  planlayanlarda yüz germe üst- alt göz kapağı estetiği düşünülebilir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATLARI:

Meme, tarih boyunca dişiliği simgeleyen önemli bir organdır. Meme büyütme estetiğinde, silikon protezler kullanılmaktadır. Meme şekline, asimetrisine, sarkıklığına ve büyüklüğüne göre teknik değişmektedir. Örneğin çok küçük gelişmemiş memede daha çok kas altı protez yapılırken, daha orta boy memede kas üstü teknik yapılmaktadır. Meme dokusu sırasıyla cilt, cilt altı, süt bezleri meme dokusu ve pektoral kas denilen göğüs kası dokularından oluşur. Kas üstü, kas altı olarak bahsedilen teknik bu pektoral kasın altı veya üstüdür.

Meme büyütme ameliyatında, meme alt kıvrımından yapılan kesi ile silikon yerleştirme yapılır. Bu ameliyatta meme altından direkt kasa ulaşılır ve üstü ya da altı tercih edilerek protez yerleştirilir. Sinir yaralanması, his kaybı olmaması, süt bezlerinin zedelenmemesi amaçlanır. Hastalarda genelde silikon protezin hamilelik ve süt vermeye engel olup olmadığı merak konusudur.  Meme estetiği ameliyatları süt emzirmeye engel değildir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARI:

Meme dokusu omuz hizasından başlayıp koltukaltı ve göğüs kafesini kaplayan damla şekilli 3 boyutlu bir organdır. Doğum sonrası emzirme ile memede süt bezleri genişler ve emzirme sonrası daralır. Meme cildi de bu büyümeye uyum sağlayarak genişler. Genetik olarak büyük meme kilo alıp verme ile değişse de her zaman derecesini korur ve varlığını sürdürür. Doğumda büyüyen meme ise, emzirme sonrası sönerek özellikle üst kısımda boşlukla birlikte sarkma eğilimi gösterebilir. Meme büyüklüğü, kadınlarda omurgada değişiklik, kamburlaşma, bel fıtığı, sütyen askısının kesmesi, meme altında pişik gibi birçok sorunu da beraberinde getirecektir.

YAŞ SINIRLAMASI VAR MIDIR?

Meme küçültme için ideal yaş kavramı çok tartışmalıdır. Çoğu kadın süt bezlerine zarar verebileceği ya da doğumda tekrar büyüyebileceği endişesiyle doğum sonrası meme küçültmeyi tercih edebilmektedir. Aslında doğru zaman ergenlik sonrası meme büyümenin tamamlandığı 20 yaştan itibaren 70 yaşına kadar olan süreçtir.

Meme küçültme ameliyatında birçok teknik kullanılsa da temel amaç meme ucunu yukarıya taşımak, meme dokusu ve cildin altında fazlalık olan kısmı çıkarmaktır. Yöntem olarak, lolipop iz denilen meme başından aşağı inen iz ve ters T denen iz ile yapılan meme küçültme ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlarda meme ucu ile süt bezleri arası bağlantı kesilmez yani his kaybı ve emzirememe söz konusu değildir.

Aşırı büyük memelerde free nipple denilen meme ucu cildinin alınarak fazlalık kısmın çıkarılması ve meme başının deri yaması olarak tekrar dikilmesi işleminde ise his kaybı ve süt verememe söz konusudur. Bu teknik genelde ileri derecede büyük memeler ve emzirme yaşını geçenlerde tercih edilmektedir.

AMELİYAT SÜRESİ…

Meme küçültme ameliyatı cerrahın tekniğine göre 3-5 saat süren bir ameliyattır. Ameliyat sonrası pansuman kapalı ve kanları toplaması için diren denilen ince hortumlar yerleştirilerek hasta servise alınır. 1 gecelik hastane istirahati sonrası eğer dirende toplanan atık kanın rengi sarı olduysa yani kanama yoksa direnler çekilir, hasta evine gidebilir. Eğer kanama devam ederse o zaman bir süre daha hastanede kalabilirsiniz. Hastanın 3. gün pansumanı açılır, özel sporcu sütyeni denilen korse benzeri sütyenle evine gönderilir. Kontrol süreci ortalama 3, 7, 15 gündür. Normal hayata dönüş süresi 10 gün, spor faaliyetleri ve diğer günlük işlevlerinize dönüşünüz 30. Gündür. Meme küçültme ameliyatı sonrası karşılaşabileceğiniz olumsuzluklar yara yerinde enfeksiyon, dikişlerde açılma, meme içinde kan birikmesi, bandaj alerjisi gibi sorunlarda nadiren tekrar ameliyat gerekir, genelde küçük pansumanlarla düzelir. Eğer iki meme arası eşitsizlik (asimetri ) gibi bir sorun olursa o zaman eşitleme için ameliyat olmanız gerekebilmektedir.