Erkeklerin Saçı Neden Dökülür ?

Erkeklerin Saçı Neden Dökülür ?

Saç dökülmesinin en büyük sebebi bir androjen hormonu olan testosteronun vücutta 5-Alfa Redüktaz adıyla bilinen bir enzim aracılığı ile Dihidrotestosterona (DHT) dönüşmesidir. Bu hormon saçlara sinyaller gönderir ve saçların güçsüzleşmesine, seyrekleşmesine neden olur. erken teşhis saçların güçsüzleşmesini, seyrekleşmesini yavaşlatmaya veya durdurmaya yardımcı olmaktadır.

Saç ekimi yöntemleri nelerdir?

Saç ekimi yöntemleri, köklerin tek tek çıkarıldığı FUE yöntemi ve saç kısaltılmadan, şerit olarak çıkartılan FUT yöntemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Bazı durumlarda yüksek graft sayılarını elde edebilmek için 2 yöntem bir arada uygulanabilir.

Saç ekimi sonrasında iz kalır mı?

FUE yöntemi ile alınmış saç köklerinin yerleri 0.6 mikronluk gözle seçilemeyen bir sıyrık bırakır. Doğru uygulanmış bir teknik ile verici alanda seyreklik ve sıyrık doku gözükmemektedir.

Sakal ve göğüsten kıl nakli yapılabilir mi?

Sakal ömür boyu dayanıklı kıl olup, saç arasında sıklaştırma ve örtücülüğü artırmaya yönelik kullanılabilir. Vücut kılı daha ince eve kıvırcık olduğu için 2. Tercih sebebidir.

Kaş ekiminde hangi kıl kullanılır?

Kaş ekiminde saç kılı kullanılır. Bu yüzden kaşları ilk sene kısaltmak gerekmektedir. Özellikle erkeklerde kaş dövmesi istenilen doğallığı vermediği için, kaş ekimi son yıllarda daha çok tercih edilmektedir.

Beyaz saçlardan ekim yapılabilir mi?

Beyaz saçlar diğer saçlara göre daha dayanıklıdır. Yıkandığında çıkan bir boya kullanılarak saç ekimi gerçekleştirilebilir.

Tıraşsız/Saç kısaltmadan saç ekimi yapılabilir mi?

Saç kısaltmadan saç ekimi yapılabilir. Kısaltmadan yapılan saç ekiminde doktorun uzmanlığı ve tecrübesi daha büyük bir önem taşımaktadır.

Saç nakli dışındaki saç tedavileri nelerdir?

Erken evre saç dökülmesi ve densite problemi yaşayan erkek hastada gerek kan dolaşımını hızlandırması, gerekse yeni saç tellerinin çıkışını teşvik etmesi ve var olan saç tellerini güçlendirip dökülmeyi yüksek oranda yavaşlatması gibi çoklu etkilerinden dolayı aşağıdaki işlemler önerilebilir.

Platelet Rich Plasma kelimelerinin kısaltılması olan PRP, hastanın kendi kanından elde edilmektedir. PRP tedavisinde; Plateletten zengin plazma sıvısı trombosit kaynaklı otolog proteinler ile karıştırılarak saçların seyrekleştiği bölgeye uygulanır. Böylece kan dolaşımının hızlanmasına, saçlı deri dokusu ve içindeki saç köklerinin onarılmasına yardımcı olunmaktadır.

Dolgulu PRP uygulamasında ise standart PRP içerisine 100 den fazla peptid içeren serum ekleyerek uygulama yapılabilmektedir. Bu da erken evre saç dökülmesi için etkili olmaktadır.

Saç ekimi sonucu neden herkeste doğal gözükmüyor?

Saç kökü doğru açıdan yerleştirilmemişse ve doğru biçimde dağıtılmamışsa sonuç doğallıktan uzak olmaktadır. Özellikle çok seyrek ve düzenli dizilmiş ekimler çim adam görüntüsü vermektedir.

Saç ekimi için güvenilir ve kaliteli bir kliniği nasıl bulabilirim?

Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlar;

  • Sonuçların Kontrolü: Daha önce aynı klinikte operasyon geçirmiş bir hastayı yüz yüze görmeniz önerilir.
  • Doktor Seçimi: Operasyonunuzu yapacak olan doktorun bu konuda deneyimli olmasına özellikle dikkat edilmelidir.
  • Saç Analizi ve Muayenelerin Kimler Tarafından Yapıldığı: Saç muayenenizin uzman bir doktor tarafından yapılması önerilir.