Gebelik Diyabeti Nedir ?

Gebelik Diyabeti Nedir ?

Gebelik diyabeti, gebelik sürecinde kan şekerinin yükselmesiyle ortaya çıkmaktadır. Gebelik diyabeti olanlarda tip 2 diyabet olma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle gebelik diyabeti prediyabet olarak kabul edilmektedir. Gebe kalmadan önce diyabeti bulunmayan annelerde gebelik sonrası bazı hormonlar aşırı derecede salgılanmaktadır. Bu aşırı hormon salgılanması da kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Kan şekerinin yükselmesi gebeliğin özellikle 24. haftasında başlar ve bu haftadan sonra hızla yükselmeye devam eder. Bu nedenle anne adaylarının gebeliğin 24 ve 28. haftaları arasında tarama yaptırması gerekmektedir. Tarama testi sonucunda şeker seviyesi 140mg/dL’nin altında ise gebelik diyabeti yok demektir ancak bunun üzerinde çıktığı durumlarda tekrar bir test yapılması gerekmektedir.

 

Bebek İçin Tehlikeli Midir?

Gebelik diyabeti anne karnındaki bebekler için risk oluşturmaktadır. Kan şekerinin sürekli olarak yüksek seviyelerde olması hamilelik süresince bebeğin aniden ölme riskini yükseltmektedir. Ayrıca gebelik diyabeti amniyotik sıvının artmasına ve bebeğin normalden daha iri olmasına neden olmaktadır. Bebeğin irileşmesi beraberinde doğum problemlerini ve doğum zorluklarını getirmektedir. Gebelik diyabeti durumunda bebeklerin antenatal döneminde fetal distres ve oksijen azlığı gelişme riski normal gebeliklere göre artmaktadır. Gebelik diyabeti yaşayan annelerin doğumdan hemen öncesinde ya da doğum sırasında da bazı riskleri bulunmaktadır. Annenin kan şekerinin çok yüksek olması bebeklerin doğum esnasında hipoglisemi gibi yeni doğan rahatsızlıklar görülebilmektedir.

 

Gebelik Diyabeti Olanlarda Beslenme

Beslenme sadece açlık hissinin giderilmesi değildir. Her tür besin grubunun yer aldığı kompleks bir beslenme programı sağlıklı bir beslenme olarak kabul edilebilir. Gebelik diyabeti olan anne adaylarının posalı gıdalar tüketmesi son derece önemlidir. Posalı gıdalar kan şekerini düzenlemede başrolü oynamaktadır. Posalı gıdaların yanı sıra karbonhidratlı gıdalar kan şekerinin daha yavaş bir şekilde yükselmesine neden olmaktadır. Bu nedenle gebelik diyabeti olan anne adaylarının kalori açısından düşük ancak vitamin, mineral ve posa açısından zengin besinleri tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca yemenin düzenli olması ve öğün atlanmaması gerekir. Tıpkı diyabette olduğu gibi gebelik diyabetinde de kan şekerinin aşırı derecede düşük olması sıkıntılı bir durumdur.