Genital Estetikte Yeni Tedavi Formları ile Vaginal Sıkılaştırma, Rejüvenizasyon, Vaginal Kuruluğun Giderilmesi, İdrar Kaçırma, Renk Açma Tedavileri…

Genital Estetikte Yeni Tedavi Formları ile Vaginal Sıkılaştırma, Rejüvenizasyon, Vaginal Kuruluğun Giderilmesi, İdrar Kaçırma, Renk Açma Tedavileri…

Son 20-30 yılda tüm dünyada kişilerin yaşam kalitesini artırabilecek önleyici veya tedavi edici pek çok invaziv cerrahi veya noninvaziv girişimsel yöntemler hayata geçmekte. Kişilerin daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşama yönelmeleri, kendileri için hem fiziksel hem ruhsal olarak iyi olmak istemelerine bağlı. Daha sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, fiziksel görünüm, daha kaliteli bir cinsel hayat giderek artan oranda insanların yaşam biçimi olmakta. Bunun sonucunda pek çok yeni araştırma, önleyici ve tedavi edici girişimler, teknolojik cihazlar her gün ortaya çıkmaktadır.

Yakın zamana kadar çoğu kadının meme, yüz, burun, karın germe ve birkaç diğer operasyon ve girişimden ibaret olduğunu düşündüğü estetik girişimler, ihtiyaca veya talebe göre neredeyse tüm vücuda uygulanır duruma geldi.

Genital estetik girişimler de özellikle son 10-15 yıldır tüm dünyada ihtiyaç veya talep nedeniyle uygulanmaya başlandı. Bununla ilgili pek çok uluslararası kongreler, kurslar düzenlenmekte ve yurt içinden-dışından pek çok hasta ülkemizde tedavi için başvurmakta. Kadınlar zaten vücutlarının farkındaydı artık kaliteli cinsel yaşamın da giderek farkına varmakta.

Kadın genital organının genişlemiş-deforme olması, idrar kaçırma, vaginal kuruluk, genital bölgede koyulaşma yaşam kalitesini bozabilen, hem cinsel açıdan, hem de hijyenik açıdan sorun yaratabilen  durumlardan sadece birkaçı.

Genital estetikteki en önemli yeniliklerin başında, gelişen teknolojiyle daha önceden sadece cerrahi olarak ameliyatla tedavi edilebilen bazı problemlerin ameliyatsız olarak çok daha basit girişimlerle tedavi edilebilmesi. CO2 lazer uygulamaları bu yönde seçenekler sağlamakta.

Nasıl bir teknoloji kullanılmaktadır?

Vaginal sıkılaştırma, rejüvenizasyon ve/veya hafif tipte stres tip idrar kaçırma tedavinde standart jinekolojik muayene benzeri bir uygulamadır. Tedavi uygulamasında vaginal dokuyu nazikçe ısıtmak, vaginal yüzeyin altında mevcut olan liflere/sinirlere temas sağlamak ve yeni kollagen oluşumunu harekete geçirmek için farklı bir CO2 lazer teknolojisi kullanılmaktadır.

Özel tasarlanmış, tek kullanımlık  steril bir prob (vaginal ultrason probuna  benzer) vaginanın içerisine yerleştirilerek uygulanır. 2-3 ay içinde vagina yüzeyinin altında yeni kollagen birikimi oluşturarak kalınlaşmaya ve güçlenmeye yardımcı olunur. Stress tip idrar kaçırmada  %70 -80 oranında iyileşmeye, aynı şekilde vaginal sıkılaşmaya ve kuruluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Cerrahi işlemlerdeki ( vaginoplasti, stress inkontinans operasyonları vb.) operasyona ve anesteziye bağlı komplikasyonların aksine bu işlemde herhangi bir anestezi gerekmediğinden anesteziye bağlı komplikasyon riski yoktur.

Genital bölgede renk açma uygulaması farklı bir prob ucu kullanılarak CO2 laser ile cildin soyulması işlemidir.

Stres tip idrar kaçırma nedir?

 Ani hareketlerle örneğin gülerken, öksürürken, hapşırırken, yürürken, egzersiz yaparken istemsiz idrar kaçırmadır. Kadınlardaki idrar kaçırmanın en sık görülen nedenidir. İki temel nedeni vardır; birincisi ve en sık olanı pelvik taban kaslarının zayıflığıdır. Pelvik taban kasları, alt idrar yolu organlarını destekler. Güçlü bir pelvik taban, üretrayı idrar yapma zamanı gelinceye kadar kapalı tutar. Pelvik tabanı zayıflığı olduğunda, karın iç basıncını arttıracak durumlar (ağır egzersiz, öksürme, kabızlık, ağır kaldırma vb.) üretranın açılmasına ve idrar kaçırmasına neden olur. Çok sayıda müdahaleli doğum, iri bebek doğurma, obezite, ailesel yatkınlık ve menopoz risk faktörleri olarak sayılabilir.

Stres idrar kaçırmanın bir diğer nedeni de iç sfinkter kasalarının (mesane boşalmasını kontrol eden kaslar)yetersizliğidir. Normalde sfinkler kasları, mesane dolarken üretrayı kapalı tutar, idrar zamanı gelince gevşeyerek idrar yapmaya izin verir. Sfinkter yetmezliğinde ise kaslar görevini yapamadıkları için çeşitli hareketler sırasında (öksürme, egzersiz vb.)idrar kaçırılır.

Vaginada ileri derece deformasyon, mesane-barsak fıtığı, rahim sarkmasında sadece bu tedavi ile düzelme sağlanamayacağından bu durumlarda cerrahi operasyon ile kombine tedavi planlanabilir. İleri derecede idrar kaçırmada 4-5 seans tedavi sonrası idrar kaçırmada nüks olabilir. Bu durumda cerrahi operasyon gerekebilir.