Hamilelikte pilates yapmanın yararları

Hamilelikte pilates yapmanın yararları

Hamilelik boyunca çeşitli egzersizler yapmak hamilelik sürecinin daha rahat bir şekilde geçirilmesini sağlamaktadır. Bu egzersizlerin başında ise hamile pilatesi gelmektedir. Hamile pilatesi doğum sürecini daha kolay hale getirdiği gibi aynı zamanda doğum sonrası iyileşmeyi de daha hızlı hale getirmektedir. Bu nedenle son yıllarda pek çok anne adayı tarafından hamile pilatesi tercih edilmektedir. Hamilelik pilatesinde yapılan hareketler hamileliğin ilk ayından son ayına kadar vücudu doğuma hazırlamaya yönelik, güç ve esneklik kazandırıcı bir dizi özelliğe sahiptir. Hamilelik pilatesi evde yapılabildiği gibi pilates merkezlerinde de yapılabilmektedir. Ancak anne adaylarının hamilelik pilatesine başlamadan önce mutlaka doktora danışmalı ve hareketleri kontrollü bir biçimde yapmaları gerekmektedir.

 

Kimler Hamileyken Pilates Yapamaz?

Hamilelik süresince pilates doğru bir şekilde yapıldığında son derece önemli yararlara sahiptir. Ancak bazı anne adaylarına pilates yapması önerilmemektedir. Özellikle hamilelikte vajinal kanama yaşamış olan anne adaylarının pilates yapmamaları gerekmektedir. Ayrıca erken doğum ya da düşük yapma riski bulunan anne adaylarının da pilates yapması önerilmemektedir. Erken membran rüptürü adı verilen rahatsızlığa sahip olan anne adayları bebeğe risk oluşturduğu için pilatesten uzak durmalıdır. EMB tanısı amniyotik kesenin doğum başlamadan önce yırtılması ve suyun erken gelmesi ile konmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kalp rahatsızlığı bulunana ya da hipertansiyona sahip anne adaylarının hamilelik süresince pilates ya da herhangi bir spor yapmadan önce doktorlarına başvurmaları ve spor yapacakları takdirde uzman gözetiminde yapmaları gerekmektedir.

 

Hamilelikte Pilates Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce herhangi bir şekilde pilates yapmamış olan anne adayları ancak hamileliklerinin 14. haftasından sonra pilatese başlamaları önerilmektedir. Hamile kalmadan önce pilates yapmış olan anne adayları ise hamileliğin ilk üç ayında programlarına devam edebilmektedir. Ancak doğum zamanı yaklaştıkça tüm vücudu etkileyen hareketler yerine daha çok pelvik bölgeyi ve sırt bölgesini esneten hareketleri yapmak yararlı olacaktır. Pilates yapmak isteyen anne adaylarına genellikle hamileliğin üçüncü ve altıncı ayları arasında bebeğe baskı oluşturmaması için yan ve oturur pozisyonları içeren esneme hareketleri önerilmektedir. Altıncı aydan itibaren ise oturma pozisyonlarına sahip egzersizlere ağırlık verilmelidir.