Kaliteli Yaşamın Anahtarı: Sağlıklı Beslenme!

Beslenmek, temel yaşam fonksiyonlarını yerine getirebilmek için oldukça önemlidir. Ancak sadece karnı doyurmak ve açlığı bastırmaktan ibaret değildir. Sağlıklı beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için olmazsa olmazdır.

Sağlıklı beslenmek için çok özel koşullara gereksinim yoktur. Beslenme alışkanlığını değiştirmek, sağlıklı alışkanlıklar edinmek gerekmektedir. Kaliteli bir yaşam için en önemli kural; yeterli ve dengeli beslenmektir. Ömrünüzün sonuna kadar sürdüreceğiniz sağlıklı alışkanlıklar, kaliteli yaşamın kapıları açacak anahtardır.

Sağlıklı beslenmek, her yaş grubu için önem arz ediyor. Yanlış beslenme tarzı, ileri yaş grubunda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu rahatsızlıkların başında; obezite, kalp hastalıkları, diyabet, yüksek kolesterol, hipertansiyondur.

Özellikle de yaklaşmakta olan yaz günleri pek çok kişiyi kilo verme düşüncelerine çekiyor. Ancak en sık yapılan hatalardan bir tanesi de uzun süre aç kalınıp zayıflanacağı inancıdır. Bu inanç, kişiyi zayıflatmayacağı gibi sağlık problemlerine de davetiye çıkarıyor.

Kaliteli Yaşama Götürecek Adımlar

Her öğün taze meyve ve sebze tüketmekte oldukça fayda var. Meyve ve sebzeler; mineral, vitamin, posa ve fonksiyonel bazı moleküllerin kaynaklarıdır. Bedeni hastalıklara karşı korumada kalkan görevindedir.

Besin değeri yüksek, vitamin-mineral bakımından zengin daha fazla posa içeren tam taneli tahıllar; koroner kalp hastalığı, bağırsak hastalıkları ve bazı kanserlere karşı koruyucudur. İnsülin direnci ve tip 2 diyabeti önlemeye yardımcı olur.

Besin Listenizi Tazeleyin  

Lif diğer adıyla posa besinlerin bağırsakta sindirilmeyen ve emilmeyen kısımlarıdır. Bu besinler düşük yağ ve enerji içermektedir. Şişmanlık, barsak kanseri, hemoroid, kabızlık, diyabet, kalp hastalıklarını korumada oldukça önemlidir.

Öte yandan günlük enerjinin yüzde 20 ila 30’unu yağlardan almamız gerekmektedir. Bu nedenle yağların sağlıklı olanı tercih etmek oldukça önemlidir. Doymuş yağlar, kalp hastalığı riskini arttırmaktadır. Bu nedenle zeytinyağı, fındık yağı, ayçiçek yağı, soya yağı, kanola yağı gibi içinde tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri bulunan yağları tüketebilirsiniz.

Daha az şeker, şekerli ve daha az tuz, tuzu besinleri tüketin. Şekerin ve tuzun fazla tüketimi şişmanlığın temel nedenidir.