Kişiye Özel Sağlıklı Yaşam Programları

Kişiye Özel Sağlıklı Yaşam Programları

Genç kalmak veya sağlıklı yaşlanmak isteği tüm dünyada arttıkça anti-aging merkezlere olan talepler de artmaktadır. Bu amaçla  tıbbin birçok dalının bir araya geldiği  merkezler oluşmuştur. ileri tıbbi bilim ve teknolojilerin kullanıldığı erken tanı, koruyucu hekimlik, tedavi, yaşa bağlı sorunların, hastalıkların giderilmesine yardımcı olan bütünsel bir yaklaşım önelidir.

 

Bu merkezlerde kişilerin ayrıntılı muayene, biyokimya testleri ve gerekli görüntüleme yöntemleri gerçekleştirilmektedir. Tamamen kişiye özel sağlıklı yaşam programları, kişilerin istekleri doğrultusunda farklı uzmanlık alanlarındaki hekimler, diyetisyen, fizyoterapist  ve gerekirse psikolog yardımı ile hazırlanmaktadır.

 

En yaşlı organınız kaç yaşında ise sizin süreceğiniz yaşam bu yaşa gore şekil alır. 40 yaşında bir kadının kemik yaşı 50 yaşa uyumlu ise yaşam kalitesi , egzersiz kapasitesi  50  yaşındaki bir kadının yaşam kalitesinde olacaktır. Yine farklı bir örnek verirsek ; 35 yaşında bir kadının cilt yaşı sigara ve ulraviyole hasarı sebebiyle 45 yaşında olabilir. Bu kişi için anti-aging tedavide hedef cilt yaşını gerçek yaşına uygun hale getirmektir. Sigaranın yarattığı stress ve hasarın sadece cilt tedavileri uygulanarak giderilmesi maalesef mümkün olmamaktadır. Gerekli testlerle ihtiyaçları tespit edilerek vitamin, antioksidan destekler ve detoks programları yapılmalıdır. Böylece cilt tedavilerinin hedeflenen başarısı  artırılabilmektedir.

 

Genç kalmak , biyolojik yaşımıza gore birkaç yıl geriden gidebilmek, ağır çalışma temposuna ve çağın kimyasallarına vücudumuzu dayanıklı kılabilmek, biz modern çağ insanları için önemlidir. Bütün bunlar doğru  bir yol izlendiğinde zor olmayan hedeflerdir. Bu hedeflere ilerlerken antiaging konusundaki uzman hekimlerin dikkat etmesi gereken bir nokta da kadın ve erkeklerde hormonal dengesizliklerdir. Kadın ve erkekte cinsiyete bağlı hormonların sentez ve salınımı kişiye ve genetik faktörlere gore değişmektedir. Bu hormonların sentezinde beklenenden daha erken yaşlarda başlayan sorunlar tespit edilebilmekte ve doğal tedavi destekleri ile bu sorunlar giderilebilmektedir. Bu hormonal sorunlar dikkate alınmadığında cilt gençleştirme , kilo kontrolü ve anti-aging tedavideki diğer hedeflerde de  başarıya ulaşılamaz.

 

Tüm dünyada anti-aging kliniklerine sıklıkla başvuru sebeplerinden bir diğeri de   kilo vermek ve sağlıklı kiloda kalabilmek isteğidir. Fazla kilosu olan bireylerde sebepleri yeterince araştırılmadan uygulanacak çeşitli beslenme ve detoks programları başarısız olduğunda kişilerin motivasyonu çok kolay bozulmaktadır. Halbuki altta yatan problem çözüldüğünde gerekli beslenme, bilinçli ve kişiye özel tasarlanmış egzersiz ve destek programlarının başarısı artmaktadır.

 

Teknoloji , ilaç ve kozmetikteki gelişmeler modern insanın taleplerine hizmet etmektedir. Çünkü cilt gençleştirme ve vücut sağlığı ile ilgili talepler her geçen gün artmaktadır. Bu beklentileri karşılamada teknolojik gelişmelerden yararlanmak yanında, çok yönlü bütünsel yaklaşım  da önemlidir.

 

Bedenimize ve genel sağlığımıza dikkat etmek kendimize olan saygı ve sevginin gerekliliğidir. Sağlıklı insan ; sağlıklı beslenir, sağlıklı düşünür, sağlıklı kararlar alır.

 

Sağlıklı kalın, genç kalın ve sevgiyle kalın…