Ön Çapraz Bağ Rekonstrüksiyonu

Ön Çapraz Bağ Rekonstrüksiyonu

Diz hareketliliğin sağlanabilmesi için son derece kompleks bir yapıya sahiptir. Aslında farkına varılmasa da diz gün içerisinde en çok kullanılan eklemlerden birisidir. Diz eklemini oluşturan üç farklı kemik bulunmaktadır. Uyluk kemiği, kaval kemiği ve diz kapağı bir araya gelerek diz eklemini oluşturmaktadır. Ön çapraz bağ ise uyluk kemiğini ve kaval kemiğini birbirine bağlayan en önemli bağlardan birisidir. Ön çapraz bağ sayesinde kaval kemiği öne doğru bir şekilde eğilmez ve bu şekilde dizde denge sağlanmış olur. Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu bu bağda meydana gelen hasarların onarılması için gerçekleştirilen bir operasyondur. En yaygın diz bağı yaralanmaları arasında ilk sırada gelen ön çapraz bağ yırtıkları gelmektedir.

 

Operasyon Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu nedenle hastalar operasyon süresinde herhangi bir şey hissetmemektedir. Operasyon dizde bir veya iki küçük kesi açılarak gerçekleştirilmektedir. Atroskop ve ameliyat için gerekli diğer aletler bu kesilerden dizin içerisine girmektedir. Son derece dar bir çalışma olduğu için ameliyat dizin içerisine yerleştirilen bir kamera yardımı ile yapılmaktadır. Ameliyat esnasında hasar oluşan bağ çıkarılır ve bu bağ yerine bacağın başka bir kısmından ya da kadavradan alınan bir tendon parçası bu bölgeye yerleştirilir. Yeni doku vida yardımı ile uyluk kemiğine ve incik kemiğine sabitlenerek operasyon bitirilmektedir.

 

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrasında hastaların yaklaşık birkaç hafta diz desteği takması gerekebilmektedir. Ayrıca ilk altı hafta boyunca koltuk değneği kullanılmaktadır. Ameliyat sonrasında genellikle ilk haftada bazı ağrıların olması normaldir ancak bu ağrılar ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilecek ağrılardır. Hastaların ameliyattan sonraki ilk birkaç aylık sürede dize yük bindirecek aktivitelerden kaçınması gerekmektedir. Spor yapan kişilerin yeniden spor hayatlarına geri dönmesi 6 ile 12 ay arasında sürmektedir. Operasyon sonrasında hastaların sıkı bir rehabilitasyon süreci beklemektedir. Başarılı bir operasyon ve rehabilitasyon sürecinden sonra yaklaşık olarak 10 hastadan 9’u yüz güldürücü sonuçlar almaktadır ve tatmin edici bir diz dengesi elde etmektedir.